Урок № 4. 5 клас
Тема. Уявлення про десяткові дроби.
Мета: формувати поняття про десятковий дріб; уміння записувати й читати десяткові дроби, спираючись на знання розрядів десяткового дробу.
Тип уроку: засвоєння знань і вмінь.
Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань
Усні вправи
1. Як прочитати число, якщо воно складається з трьох одиниць розряду тисяч, однієї одиниці розряду сотень, п'яти одиниць розряду десятків і чотирьох одиниць? [3 1 5 4]
2. Як зміниться це число, якщо цифри 5 і 1 поміняти місцями?
[3 5 14: маємо 5 сотень замість однієї, отже, збільшиться на 4100=400; маємо один десяток замість п'яти, отже, зменшиться на 4 10=40, тому взагалі збільшиться на 360].
3. Знайти значення степеня: 101, 102, 103, 104,10п, якщо п — натуральне число.
4. 1) Яку частину метра становить 1 см, 3 дм, 4 мм?
2) Яку частину тонни становить 1 кг, 5 ц, 346 кг?
3) Яку частину квадратного метра становить: 1 дм2, 8 см2?
II. Формування знань
2) Під час запису звичайного правильного дробу десятковим необхідно
одразу перевірити, чи співпадає кількість цифр чисельника із
кількістю нулів знаменника (якщо ні — дописати необхідну кількість
нулів перед чисельником у дробовій частині).
При цьому учні часто не розуміють, що означає «приписати нуль перед чисельником у дробовій частині десяткового дробу.
Тому для попередження такого моменту можна запропонувати учням завдання:
1) Запишіть число 17. Допишіть два нулі перед числом 17; нуль після числа 17.
2) У запису 0,17 назвіть цілу та дробову частину. Допишіть один нуль (два нулі) перед числом 17 у дробовій частині.
3) Запишіть у вигляді десяткового дробу:
4) Прочитайте десяткові дроби: 1,6; 12,8; 5,24; 6,325; 0,5; 0,05; 0,005. Друга частина теми присвячена питанню розрядів десяткових дробів.
Важливість цього питання полягає в тому, що, засвоївши будову десяткового дробу розрядами, учні не будуть припускатися помилок під час перетворення звичайного дробу на десятковий. Щоб полегшити засвоєння цього питання, можна запропонувати учням декілька пропедевтичних вправ.
1. Прочитайте число 70 549. Як зміниться число, якщо збільшити на 1:
1) останню цифру; 2) передостанню цифру; 3) всі цифри числа.
2. Прочитайте дроби: 0,5; 0,05; 0,005; 0,0005.
Після виконання вправ учні самі можуть здогадатися, що десятковий дріб також є позиційним записом (кожна цифра має певне значення залежно від того, на якому місці (в якому розряді) в запису десяткового числа вона стоїть) і назви розрядів: 1-й розряд після коми — десятих, другий — сотих, третій — тисячних і т. д. (тобто назви «повторюють» назви розрядів натурального числа).
III. Закріплення знань та формування вмінь
@ На цьому уроці учні розв'язують базові завдання на запис і читання десяткових дробів. Слід зауважити, що під час виконання вправ на запис числа, записаного словами десятковим дробом, поданий у підручнику текст краще читати вчителю, роблячи, де потрібно, паузу.
Учням пропонується розв'язати вправи: №№ 770 (1-10); 771 (усно); 773; 775 (1-8); 777.
IV. Підсумок уроку
Учитель ще раз нагадує учням, що на уроці вони познайомились зі «скороченою формулою» запису деяких дробів (мішані числа) і (як і під час виконання домашнього завдання) вчилися записувати і читати десяткові дроби.
V. Домашнє завдання
п. 27, №№ 722 (1-8); 774 (1-3); 776 (1-6); 778.
Бабенко С. П. Уроки математики. 5 клас. / С. П. Бабенко. — X.: Вид. група «Основа», 2007. - 320 с.
«Математика. 5 клас» Мерзляк А.Г., Полонський В. Б., Якір М. С